Kamień do pizzy

Od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką włoskiego kamienia do pizzy. Marzyłam o nim już od dłuższego czasu. O ile mojego Szanownego Małżonka Okrasą, Jamiem, Gordonem ani nawet Pascalem nazwać nie można, to jeśli chodzi o pizzę, jest mistrzem. Ciasto, które wyrabia, jest prawie takie samo, jak w najlepszej włoskiej pizzerii. Premiera kamienia odbyła się w zeszłą sobotę podczas wspólnego gotowania z przyjaciółmi.



Mój kamień do pizzy jest kwadratowy, przez co pizze, które piekliśmy raczej nie miały okrągłego kształtu, ale nie byłoby problemu ze zrobieniem okrągłych, tylko byłyby mniejsze. Wysoki brzeg zapobiega wypadaniu ciasta. Do niektórych zestawów dodawana jest drewniana łopatka, za pomocą której wykłada się pizzę. Niestety nie mam jej, więc aby ułożyć pizzę, musieliśmy wyjmować cały kamień z piekarnika. 

Najważniejsze jest to, aby dobrze rozgrzać kamień. Trzeba go piec przez minimum 30 minut w temperaturze 250 stopni, a dopiero potem wyłożyć pizzę. Długi czas nagrzewania nie był dla nas problemem, bo w międzyczasie przygotowywaliśmy składniki. Sam czas pieczenia skraca się znacznie, wystarczy nawet 10 minut. Kamień absorbuje wilgoć, więc pizza jest bardzo chrupiąca i krucha.

 

Kamień ma bardzo porowatą strukturę, przez co bardzo ciężko utrzymać go w czystości. Mój kamień był używany zaledwie dwa razy, a nie mogę w żaden sposób pozbyć się czarnych plam i zacieków. Nie można stosować żadnych detergentów do czyszczenia, bo mogą zniszczyć kamień. Tak niestety wygląda po dwóch użyciach:



Czy Wy też macie i używacie kamienie do pizzy? I czy tylko do pizzy? Czytałam, że świetnie też się sprawdza do wypieku chleba. I może znacie sposób, jak można go doczyścić?

15 komentarzy:

  1. Podpowiedz proszę gdzie i w jakich granicach cenowych można taki kamień zakupić, oraz czym się kierować przy wyborze.
    pozdrawiam serdecznie :) irka
    P.S. Czy przepis na to wspaniałe ciasto jest/ będzie zamieszczone na blogu?
    * jestem tu pierwszy raz więc jeszcze się nie orientuję w zawartości bloga ale z całą pewnością będę tu z przyjemnością zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa! Przepis na pizzę przedstawię w następnym poście:)

    Kamień dostałam w prezencie, ale jestem z niego tak zadowolona, więc jakbym miała sama kupić, pewnie wybrałabym ten sam (http://www.trabo.it/27/id/products/trabo/naturcook.html?sLang=it). Brakuje mi jedynie drewnianej łopatki do wykładania pizzy.

    W Polsce można kiedyś było kupić kamień do pizzy w Duce, ale jak kiedyś chciałam go dostać, to w żadnym sklepie w Warszawie już nie było. Widziałam też kamienie na Allegro. Kosztują w granicach 100-150 zł.

    Myślę, że wszystkie kamienie mają podobne właściwości, więc głównym kryterium wyboru jest kształt (okrągły czy kwadratowy) oraz grubość. Mój jest w miarę cienki, a co za tym idzie - stosunkowo lekki. Idealnie również mieści się w moim piekarniku.

    Pozdrawiam i zapraszam!
    Lena

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne kształt, podoba mi się. Marzę o takim kamieniu od dawna...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z początku miałam wątpliwości co do jego kształtu, wyobrażenie pizzy jako okrągłego placka siedzi jednak głęboko w świadomości. Teraz muszę przyznać, że kwadratowy kształt bardziej mi się podoba. Z czystym sumieniem polecam bez względu na kształt!

      Pozdrawiam,
      Lena

      Usuń
  4. A więc tak to wygląda! :-) Jakoś nigdy nie przeglądałam zasobów Internetu, żeby znaleźć kamień do pizzy, nie planowałam do tej pory kupna, więc wyobrażałam go sobie zupełnie inaczej. Ale muszę przyznać, że mnie skusiłaś, czasami pieczemy taką pizzę, domowa, z wybranymi dodatkami i sosem, na chrupiącym cieście jest przepyszna!
    Pozdrawiam,
    Mrs.S.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam i używam. I jestem zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń
  6. mam i używam ma ze sklepu internetowego w PL .. pyszne, chrupiące pizze na nim wychodzą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Też jakiś czas temu kupiłam i jestem bardzo zadowolona! u mnie tez kamień jest cały upaćkany sosem pomidorowym i faktycznie, bardzo trudno go utrzymać w czystości :) ale to nic, najważniejsze, że pyszna jest pizza pieczona z jego użyciem! no i piekę tez na nim chleb! pyszny jest!

    OdpowiedzUsuń
  8. Lana,

    Twój kamień dzięki zagłębieniu jest bardzo funkcjonalny, ale brudzi się identycznie jak mój :( Tak to już jest z kamieniami szamotowymi.

    Swój kupiłam w sklepie Tk... i zapłaciłam za niego około 50-60 zł. Co prawda mam okrągły i zupełnie płaski, ale i tak sprawdza się rewelacyjnie.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Edith

    OdpowiedzUsuń
  9. Właśnie planuję zakup kamienia do pieczenia pizzy, ale jestem ciekawa czy faktycznie widać różnicę w wypadku pizzy wypiekanej w zwykłym piekarniku, a na kamieniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno pizza jest bardziej krucha niż ta pieczona na zwykłej blaszce. Sam proces pieczenia przebiega błyskawicznie, jeśli kamień jest dobrze nagrzany. Różnicy w smaku nie zauważyłam. Podstawa to dobry przepis na ciasto.

      Usuń
  10. Kurcze, bardzo podoba mi się poręczny kształt Twojego kamienia.Nie wiesz czy można go gdzieś dostać w Polsce?Albo zamówić z Polski z dostawą?Byłabym wdzięczna, pozdrawiam -Ania!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam:)
      Kwadratowy kamień można kupić tutaj: http://sklep.pizza-stone.pl/products-page-3/pizza_stone/kamien-home-pizza-stone-kwadrat-30x30x3-cm-2/ Nie ma jedynie wyższego brzegu, ale to nie powinien być problem.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Lena

      Usuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  12. Domową pizzę zawsze robię na kamieniu, ponieważ ciasto jest wtedy najlepsze. Do przyrządzania pizzy używam jeszcze specjalnych sztućców, które swego czasu nabyłam na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw. W skład zestawu wchodzą praktyczna łopatka oraz nóż, idealnie nadające się do podawania i krojenia ciasta. Uważam, że kamień do pizzy to absolutny must have dla każdego miłośnika tej potrawy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...