Domowe ravioli ze szpinakiem i ricottą

Gdy zobaczyłam u Madame Edith raviolerę i jej ręcznie wykonane ravioli, wiedziałam, że przy najbliższej podróży do Włoch muszę sprawić sobie taką formę. Wykonanie domowych ravioli przy użyciu ravioleri wydaje się proste i wygodne, ale trzeba pamiętać o paru ważnych zasadach. Po pierwsze pamiętaj, żeby posypać mąką formę - niestety zapomniałam o tym i pierwsza porcja ravioli nie chciała się wyjąć. Po drugie mniej znaczy lepiej - zbyt duża ilość farszu brzydko się rozprowadza przy wałkowaniu. Po trzecie uzbrój się w cierpliwość i zarezerwuj sobie przynajmniej 2 godziny - domowe ravioli to nie jest niestety szybkie danie, a nakładanie maleńkich kupek farszu czy wyjmowanie miniaturowych ravioli to praca dla naprawdę cierpliwych zapaleńców. Moja raviolera jest na 24 sztuki, niestety te na 12 nie były dostępne, ale pocieszam się tym, że na szczęście nie kupiłam formy na 38 lub 44 sztuki! Smak własnoręcznie wykonanego ravioli ze świeżym szpinakiem i ricottą wynagradza te wszystkie trudy, ale następną porcję przygotuję dopiero na wielką okazję:)



Składniki na ciasto (na ok. 100 sztuk ravioli):
- 250 g mąki semoliny
- 2 jajka
- łyżka oliwy
- sól
- pół szklanki ciepłej wody (na opakowaniu semoliny, skąd wzięłam przepis, nie było nic o wodzie, jednak przy zagniataniu trochę jej dodałam, bo ciasto było zbyt twarde i nie chciało się dobrze zagnieść)

Składniki na farsz: 
- 250 g ricotty
- 250 g świeżego szpinaku
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
- łyżka oliwy

Przygotowanie: 
Najpierw przygotowujemy farsz. Szpinak dokładnie płuczemy, odrywamy łodyżki. Na patelni podgrzewamy oliwę i smażymy na niej drobno pokrojony czosnek. Dorzucamy szpinak i dusimy pod przykryciem przez 5-10 minut, aż szpinak zmięknie. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy przestygnie, mieszamy z ricottą.

Przesiewamy mąkę, a następnie w środek mąki wbijamy jajka, wlewamy oliwę i stopniowo wodę.
 

Zagniatamy. Następnie rozwałkowujemy cienko 1/8 ciasta i umieszczamy na posypanej mąką ravioleri. Za pomocą małego wałka dociskamy ciasto do formy. W zagłębieniach umieszczamy niewielkie kulki nadzienia.


Następnie pokrywamy kolejnym cienko rozwałkowanym płatem ciasta. Dociskamy wałeczkiem wierzchnią warstwę ciasta do formy, żeby ravioli oderwały się od siebie. Gotujemy w lekko osolonej wrzącej wodzie, aż wszystkie wypłyną na powierzchnię. Podajemy z odrobiną oliwy lub roztopionego masła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...