Curry rybne według przepisu Roberta Makłowicza

Spoglądam na gałęzie drzew uginające się pod kilkucentymetrową warstwą śniegu i pokryte solą chodniki. Dzięki Robertowi Makłowiczowi i jego przepisowy na rybne curry przenoszę się w gorące i kolorowe Indie. Nikt tak jak on nie potrafi swoimi barwnymi opowieściami przybliżyć kuchni i kultury innych krajów. Sposób przygotowania tego curry różni się nieco od tych, które do tej pory przygotowywałam, ale podstawa jest taka sama: aromatyczne i pikantne przyprawy w połączeniu w łagodzącym ostrość mleczkiem kokosowym i pomidorami.


Składniki:
- 500 g filetów z ryby
- 2 łyżki oleju kokosowego
- kawałek kory cynamonu
- 3-4 goździki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- kawałek świeżego imbiru wielkości kciuka
- 2 łyżeczki chili w proszku
- 2 łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka nasion kolendry w proszku
- 2 pomidory (ja użyłam sosu pomidorowego)
- 2 zielone papryczki chili
- 500 ml mleczka kokosowego
- łyżeczka pasty tamaryndowej (ze względu na brak pominęłam ten składnik)
- sól

Przygotowanie:
Na rozgrzewany olej kokosowy wrzucamy cynamon i goździki i smażymy przez kilkanaście sekund. Dokładamy pokrojoną w łódki cebulę i dusimy, aż nabierze lekko złotego koloru. W moździerzu rozgniatamy na pastę imbir z czosnkiem podlewając odrobiną wody. Dodajemy do gotującej się cebuli i smażymy, aż woda odparuje. Wsypujemy chili, kurkumę i kolendrę. Następnie dodajemy pokrojone w ósemki pomidory (lub sos pomidorowy) i papryczki chili. Podlewamy nieco wodą i dusimy razem przez kilka minut. Na koniec dodajemy mleczko kokosowe i pokrojoną w kawałki rybę. Dusimy jeszcze przez 10 minut.























2 komentarze:

  1. Fajnie wygląda :) super aromatyczne przyprawy... gdzie kupiłaś olej kokosowy? Drogi jest? Czuć jego smak w curry?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję!
      Olej kokosowy dostałam w prezencie. Można go kupić w internecie (np. tutaj: http://www.masala.com.pl/p686,olej-kokosowy-250ml.html), myślę, że w Kuchniach Świata też można go dostać. Fakt, jest trochę drogi.
      Jego charakterystyczny smak czuć na początkowym etapie, gdy smażymy przyprawy. W gotowym daniu dominuje jednak chili, kolendra, imbir i czosnek.
      Pozdrawiam!
      Lena

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...