Domowy twarożek ze świeżymi ziołami

W wytwarzaniu sera jest coś fascynującego - ogromne kadzie z mlekiem, oddzielanie się serwatki, moczenie w solance, bochenki sera dojrzewające na długich półkach. Ten niezwykły proces dane mi było poznać w skansenie Zaanse Schans w Holandii, gdzie mleczarki ubrane w tradycyjne stroje opowiadają o tradycyjnym sposobie wytwarzania serów.


Z tej fascynacji zrodził się mój pomysł na lekkie śniadanie do łóżka: własnoręcznie zrobiony twarożek ze świeżymi ziołami.




Składniki:
- 4 jajka
- 250 ml śmietany
- litr mleka
- sok z połowy cytryny
- pół kostki masła
- zioła (tymianek, szczypiorek, pietruszka, kiełki)

Jajka mieszamy ze śmietaną i sokiem z cytryny. Mleko podgrzewamy, stale mieszając. Następnie wlewamy do prawie wrzącego mleka jajka ze śmietaną. Po chwili zacznie oddzielać się ser od serwatki. Przecedzamy przez gazę lub serwetkę, ser pozostawiamy do ostygnięcia. Masło ubijamy na gładką masę i dodajemy ser. Mieszamy z drobno pokrojonymi ziołami i zostawiamy na parę godzin w lodówce.






Pascha z szafranem

Uwielbiam paschę, przygotowuję ją przy każdej okazji, nie tylko na Wielkanoc. To ser w najczystszej postaci, bo robiony własnoręcznie. Proces tworzenia własnego sera jest dla mnie fascynujący, bo serowarstwo zawsze kojarzyło mi się z czymś niezwykle skomplikowanym i czasochłonnym. A tu okazuje się, że do wyprodukowania białego sera potrzeba maksymalnie 30 minut! A gdy mamy już podstawę, to jedynym ograniczeniem  jest nasza wyobraźnia.



Składniki:
- 6 jajek
- 500 ml śmietany
- sok z połowy cytryny
- 2 litry świeżego mleka
- 0,1 g szafranu
- kostka masła
- szklanka cukru
 
Jajka mieszamy ze śmietaną i sokiem z cytryny. Mleko podgrzewamy z połową szafranu, stale mieszając. Następnie wlewamy do prawie wrzącego mleka jajka ze śmietaną. Po chwili zacznie oddzielać się ser od serwatki. Przecedzamy przez gazę lub serwetkę, ser pozostawiamy do ostygnięcia. Masło i cukier ubijamy na gładką masę i dodajemy ser oraz pozostałą część szafranu. Zostawiamy na parę godzin w lodówce.


Białe szparagi z sosem miodowo-musztardowym

Pierwszy kupiony w roku pęczek szparagów dla mnie znak, że wiosna w pełni. To w końcu jedne z pierwszych nowalijek. Moja propozycja to szparagi w lekkim sosie miodowo-musztardowym. Czy może być coś bardziej wiosennego?

 


Składniki:
- 8-10 szparagów
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki majonezu
- 2 łyżki jogurtu naturalnego

Szparagi obieramy i odcinamy zdrewniałe końce. Związujemy w pęczek i gotujemy pionowo w wysokim naczyniu w posolonej wodzie z dodatkiem cukru.

Miód i musztardę mieszamy (miód można lekko podgrzać), dodajemy majonez i jogurt. Gotowym sosem polewamy szparagi.



Ciasto pomarańczowe

Oto kolejny przepis autorstwa Nigeglli Lawson, tym razem z książki "Feast". Ciasto, w którym wykorzystujemy każdą cząstkę pomarańczy, łącznie ze skórką i gorzkim albedo. Jest niezwykle wilgotne i  lekkie, bo nie ma w nim ani grama mąki. Co tu dużo mówić - uwielbiam połączenie pomarańczy z czekoladą.



Składniki:
- 2 pomarańcze
- 6 jajek
- 200 g drobno posiekanych migdałów
- szklanka cukru
- 50 g kakao
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka sody oczyszczonej

Przygotowanie:
Pomarańcze gotujemy przez 2 godziny w wodzie. Po wystygnięciu całe pomarańcze, łącznie ze skórką i albedo, rozdrabniamy w mikserze. Dodajemy jajka, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, migdały, cukier i kakao i mieszamy na jednolitą masę. Piec w okrągłej formie o średnicy 22 cm w temperaturze 180 stopni przez ok. 60 minut.

Tarta ze szparagami i anchois

Sezon ucztowania na tarasie uważam za otwarty. Na inaugurację proponuję tartę na bogato: z makrelą, szparagami, anchois i kaparami.




Składniki na ciasto:
- 1 szklanka mąki
- 1 kostka masła
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na farsz:
- 70 g makreli
- mała cebula
- 10 dag sera pleśniowego
- 15 pomidorków cherry
- słoiczek (370 g) szparagów
- pół puszki (30 g) anchois
- parę kaparów
- oliwa z oliwek


Przygotowanie ciasta
Mąkę, masło posiekane w kawałki i jajko ugnieść z mąką. Wstawić do lodówki na 30-60 minut. Rozwałkować i ułożyć w formie o średnicy 28 cm. Ciasto nakłuwamy widelcem albo wysypujemy na nie fasolę, żeby się nie wybrzuszało. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 10 minut. Następnie wykładamy pozostałe składniki i polewamy obficie oliwą z oliwek. Pieczemy jeszcze przez kolejne 20 minut.


Sałatka serowa

"Trzydzieste piętro, biurowców szklanych drzwi", jedną ręką odbieram telefon, a drugą nogą pędzę na spotkanie. Gdzieś pomiędzy jednym emailem a drugim klientem zjedzony szybko lunch. Zacieśnianie stosunków międzynarodowych dokonuje się również na moim talerzu - sery z Niemiec, Szwajcarii i Holandii idealnie się dogadują, a gdy doda się do nich parę kropli oliwy i octu balsamicznego, to ich współpraca wręcz kwitnie.


Miękka i puszysta Cambozola to połączenie serów Camembert i Gorgonzola, na który to pomysł pierwsi wpadli Niemcy. Raclette to z kolei pełnotłusty i delikatny ser ze Szwajcarii, który powstaje z mleka bez dodatkowych składników. Old Amsterdam jest bardo dojrzałą formą sera Gouda o bogatym i mocnym smaku maślanym.



Składniki:
- 20 g roszponki lub rukoli
- 10 dag sera Raclette
- 10 dag sera Cambozola
- 5 dag sera Old Amsterdam
- 5-7 pomidorów cherry
- pół awokado
- oliwa i ocet balsamiczny do smaku


 Pojemnik: Frigoverre od Bormioli Rocco

Już jest!


Śliwy w kwiecie.
Moja wiosna
Jest zachwyceniem.

Issa Kobayashi (1763-1828)

Bazylia

Tymianek

Rzeżucha

Pietruszka






Bułeczki z gruszką i serem pleśniowym

Nieoczywiste połączenie, które w pierwszym momencie dziwi. Jak to? To tak można? Po dwóch kęsach staje się oczywiste, że delikatność gruszki i wyrazistość sera to idealna para.



 Składniki:
- 3-4 płaty ciasta francuskiego
- 200 g sera pleśniowego (gorgonzola, roquefort lub stilton)
- jedna gruszka
- jedno żółtko


Gruszkę i ser pleśniowy kroimy w drobne plasterki. Płaty ciasta francuskiego rozwałkowujemy tak, aby można było wyciąć kwadraty. Na środku każdego kwadratu kładziemy odrobinę gruszki i sera. Przeciwległe brzegi ciasta łączymy ze sobą, aby powstały kieszonki. Bułeczki smaruję roztrzepanym żółtkiem. Pieczemy 15 minut w temperaturze 210 stopni w piekarniku nastawionym na grzanie od spodu.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...